matej.jpg

Pozdrav od Pavla Škopka z Afriky

První dopis od farníka Páji Škopka, který působí na karmelitánské misii ve Středoafrické republice.

Ahoj má milá farnosti!

Moc vás všechny zdravím, často na vás vzpomínám, na všechny dohromady a na každého zvl᚝!

Nevím, co přesně víte, jestli a jak žiju. Pokud vás to zajímá, doporučuji navštívit www.siriri.org , kde jsou zápisky z jakéhosi deníku a odkaz na fotoblog. Pokusím se ve zkratce shrnout, co se vše událo, i když to se do dopisu napsat všechno nedá. Budu se těšit na vyprávění, třeba na faře s promítáním fotek.

Nejprve jsem s menšími obtížemi dorazil do hlavního města Bangui, kde jsem pomáhal na misii karmelitánů na obrovské plantáži a zahradě. Øezal jsem okrasné a ovocné keře. Je to podobná práce, druhy jsou odlišné. Rostou tu nádherné banány, pomeranče, citrony, mandarinky, grapfruity, papáji, ananasy. Na misii je takový předseminář pro kluky, kteří uvažují, že vstoupí ke karmelitánům. Byla to fajn parta, cítil jsem se nimi moc dobře.

Teï jsem už po dobrodružném přejezdu v městě Bozoum (16000 obyvatel). Je to moc hezké místo, mísí se tu prales se savanou, je tu příjemněji, než v Bangui. Ve městě nefunguje ze státní správy myslím nic. Asfaltka skončila před 150 km a elektrické dráty, které vedou podél prašné cesty, jsou asi na parádu. O to je tu větší romantika. Jediné, co funguje, je farnost, kterou spravují karmelitáni, kde taky bydlím a snažím se pomáhat. Mají na starosti mateřskou, základní a střední školu, dispensář pro nemocné, sirotčinec pro 220 dětí, domov pro mladé, kteří tu studují, kancelář charity, kancelář pro rozvoj zemědělství, kancelář nějáké NGO banky, která poskytuje mikrokredity místním. V plánu je stavba nové školy, na které se už připravují tvárnice. Je tu ruch, žije to tu! Hodně to táhne pater Aurelio.

Moc hezké jsou tu nedělní mše. Trvají tak dvě hodiny. Všichni zpívají za doprovodu bubnů, tleskají, pohupují se, mají skutečnou radost z toho, že je neděle a že jsou v kostele. Ne jako my, na poslední chvíli do kostela, tam si odkroutit třičtvrtěhodinku, přitom si promyslet všechno, co jsme nestihli a musíme ještě udělat a pak rychle domu, nebo na fotbal. Jsme pěkný ostudy oproti nim, to se musí nechat. Ta naše uvědomělá promyšlená spiritualita je dost daleko od tohohle upřímného radování se ze života, který rozhodně lehký není.

Doufám, že školní rok začal pro všechny školáky dobře a že se všichni hezky schází na páteční schůzce po dětské mši svaté. Teï se dá ještě chodit na hřiště nebo zahradu. Za chvíli už bude večer tma a přijde svátek svatého Martina, Mikuláš, Adventní zastavení, stavění jesliček, skoro vám to závidím... Taky hezky naplánujte Benefiční odpoledne, ne že to bude celé připravovat Lukáš sám! A taky si ho pěkně užijte!

Moc na vás myslím a všechny jednoho po druhém zdravím!

Pavel